Current Students
XXXVIII Cycle
Paolo Bianco
Dingran Chen
Michele Di Marco
Mitesh Dixit
Andrea Gian Maria Gillone
Giulio Gonella
Beini Guo
Valentina Labriola
Federico Madaro
Michele Rinaldi
Federica Serra
Laura Villa Baroncelli
Hongye Wu
Wen Huang
Junxian Wu
XXXVII Cycle
Margherita Antolini
Riccardo Biondi
Simona Canepa
Cristian Dallere
Francisco Javier Diaz Penaloza
Federica Joe Gardella
Elena Ghiacci
Giacomo Girocchi
Francesca La Monaca
Luciana Mastrolia
Giulia Montanaro
Francesca Moro
Riccardo Ronzani
Luca Saverio Valzano
Yicheng Wang
Xiao Xiao
Shuya Yang
XXXVI Cycle
Andrea Bentivegna
Josephine Buzzone
Alessandro Di Renzo
Elena Giaccone
Saskia Gribling
Xiang Ling
Xian Lu
Costanza Lucarini
Lidia Preti
Guglielmo Ricciardi
Ludovica Rolando
Matteo Tempestini
Didem Turk
Hanquing Zhao
XXXV Cycle
Silvia Cafora
Valeria Casali
Marco Corona
Martina Crapolicchio
Freddy Rolando Diaz Diaz
Camilla Forina
Erica Josefina Franco Gonzalez
Rossella Gugliotta
Yang Lin
Tommaso Listo
Martina Motta
Aurora Maria Riviezzo
Ilaria Tonti
Faculty
Marco Trisciuoglio (coordinator)
Guido Callegari (vice-coordinator)
Michela Rosso (vice-coordinator)
Gustavo Ambrosini
Alessandro Armando
Maria Barelli
Michele Bonino
Luca Caneparo
Filippo De Pieri
Antonio De Rossi
Giovanni Durbiano
Francesca Frassoldati
Paolo Mellano
Sergio Pace
Riccardo Palma
Edoardo Piccoli
Matteo Robiglio
Chiara Baglione (PoliMi)
Isabella Carla Rachele Balestreri (PoliMi)
Gaia Caramellino (PoliMi)
Pierre-Alain Croset (PoliMI)
Giovanna D’Amia (PoliMi)
Alessandro De Magistris (PoliMi)
Roberto Dulio (PoliMi)
Carlo Mambriani (UniPr)
Susanna Pasquali (La Sapienza)
Jian Liu (Tsinghua University)
Rui Yang (Tsinghua University)
Li Zhang (Tsinghua University)
Ge Zhong (Tsinghua University)
Former students
XXXIV Cycle
Betsabea Bussi
Matheus Cartocci
Giorgia Cestaro
Eleonora Gabbarini
Sara Giaveno
Elena Guidetti
Raimondo Mercadante
Matteo Migliaccio
Monica Munoz
Haniye Razavivand Fard
Ana Ricchiardi
Luz Mery Rodelo Torres
Manuel Sanchez Garcia
Zeynep Tulumen
Giulia Viale
Ting Zhang
XXXIII Cycle
Marta Bacuzzi
Federico Cesareo
Valerio Della Scala
Francesca Favaro
Lorenzo Fecchio
Marianna Gaetani
Matteo Gianotti
Giulia La Delfa
Sasha Londono
Marta Mancini
Sohrab Ahmed Marri
Sofia Nannini
Monica Naso
Valerio Palma
Margherita Valcanover
XXXII Cycle
Cristina Calleri
Federico Coricelli
Edoardo Fregonese
Silvia Lanteri
Emanuele Protti
Caterina Quaglio
Andrea Ronzino
Elena Todella
XXXI Cycle
Michele Francesco Barale
Francesco Carota
Filippo Fiandanese
Stefano Girodo
Caterina Montipò
Maicol Negrello
Elena Pressacco